GET READY FOR THE AMC 10 WITH AoPS
Learn with outstanding instructors and top-scoring students from around the world in our
AMC 10 Problem Series online course.
2014 AMC 10B Problems: Difference between revisions
Brandbest1 (talk | contribs) |
Brandbest1 (talk | contribs) |
||
| Line 18: | Line 18: | ||
Susie pays for <math>4</math> muffins and <math>3</math> bananas. Calvin spends twice as much paying for <math>2</math> muffins and <math>16</math> bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana? | Susie pays for <math>4</math> muffins and <math>3</math> bananas. Calvin spends twice as much paying for <math>2</math> muffins and <math>16</math> bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana? | ||
<math> \textbf {(A) } \frac{3}{2} \qquad \textbf {(B) } \frac{5}{3} \qquad \textbf {(C) } \frac{7}{4} \qquad \textbf {(D) } 2 \qquad \textbf {(E) } \frac{13}{4}</math> | <math> \textbf {(A) } \frac{3}{2} \qquad \textbf {(B) } \frac{5}{3} \qquad \textbf {(C) } \frac{7}{4} \qquad \textbf {(D) } 2 \qquad \textbf {(E) } \frac{13}{4}</math> | ||
Revision as of 11:34, 20 February 2014
Problem 1
Leah has
coins, all of which are pennies and nickels. If she had one more nickel than she has now, then she would have the same number of pennies and nickels. In cents, how much are Leah's coins worth?
Problem 2
What is
?
Problem 3
Randy drove the first third of his trip on a gravel road, the next
miles on pavement, and the remaining one-fifth on a dirt road. In miles how long was Randy's trip?
Problem 4
Susie pays for
muffins and
bananas. Calvin spends twice as much paying for
muffins and
bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana?