Art of Problem Solving

2007 AMC 10A Problems/Problem 5: Difference between revisions

Zion121 (talk | contribs)
m Solution: Changed equation outcomes to correct values (ex. 2075 → 20.75)
Charking (talk | contribs)
mNo edit summary
 
(9 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
== Problem ==
== Problem ==
The school store sells 7 pencils and 8 notebooks for <math>\mathdollar 4.15</math>. It also sells 5 pencils and 3 notebooks for <math>\mathdollar 1.77</math>. How much do 16 pencils and 10 notebooks cost?
The school store sells 7 pencils and 8 notebooks for <math>\mathdollar 4.15</math>. It also sells 5 pencils and 3 notebooks for <math>\mathdollar 1.77</math>. How much do 16 pencils and 10 notebooks cost?


Line 5: Line 6:


== Solution ==
== Solution ==
We let <math>p =</math> cost of pencils in cents, <math>n = </math> number of notebooks in cents. Then
Let <math>p</math> be cost of one pencil in dollars and <math>n</math> the cost of one notebook in dollars. Then


<cmath>\begin{align*}
<cmath>\begin{align*}
7p + 8n = 4.15 &\Longrightarrow 35p + 40n = 20.75\\
7p + 8n = 4.15 &\implies 35p + 40n = 20.75\\
5p + 3n = 1.77 &\Longrightarrow 35p + 21n = 12.39
5p + 3n = 1.77 &\implies 35p + 21n = 12.39
\end{align*}</cmath>
\end{align*}</cmath>


Subtracting these equations yields <math>19n = 8.36 \Longrightarrow n = .44</math>. Backwards solving gives <math>p = .90</math>. Thus the answer is <math>16p + 10n = 5.84\ \mathrm{(B)}</math>.
Subtracting these equations yields <math>19n = 8.36 \Longrightarrow n = 0.44</math>. Solving backwards gives <math>p = 0.09</math>. Thus the answer is <math>16p + 10n = \text{(B)}\mathdollar 5.84</math>.
 
== Solution 2 ==
 
Since 5 pencils and 3 notebooks cost 1.77 dollars, then 3 times that or 15 pencils and 9 notebooks costs 5.31 dollars which is 1 pencil and 1 notebook off. Looking at answer choices, it can only be 5.84 so <math>\mathrm{(B)}</math> .
 
Note: 6.00 dollars would imply that 1 pencil and 1 notebook would cost more than 30% of 5 pencils and 3 notebooks, which is incorrect.
 
== See Also ==


== See also ==
{{AMC10 box|year=2007|ab=A|num-b=4|num-a=6}}
{{AMC10 box|year=2007|ab=A|num-b=4|num-a=6}}
[[Category:Introductory Algebra Problems]]
[[Category:Introductory Algebra Problems]]
[[Category:Articles with dollar signs]]
{{MAA Notice}}
{{MAA Notice}}

Latest revision as of 10:06, 22 March 2025

Problem

The school store sells 7 pencils and 8 notebooks for $\mathdollar 4.15$. It also sells 5 pencils and 3 notebooks for $\mathdollar 1.77$. How much do 16 pencils and 10 notebooks cost?

$\text{(A)}\mathdollar 1.76 \qquad \text{(B)}\mathdollar 5.84 \qquad \text{(C)}\mathdollar 6.00 \qquad \text{(D)}\mathdollar 6.16 \qquad \text{(E)}\mathdollar 6.32$

Solution

Let $p$ be cost of one pencil in dollars and $n$ the cost of one notebook in dollars. Then

\begin{align*} 7p + 8n = 4.15 &\implies  35p + 40n = 20.75\\ 5p + 3n = 1.77 &\implies  35p + 21n = 12.39 \end{align*}

Subtracting these equations yields $19n = 8.36 \Longrightarrow n = 0.44$. Solving backwards gives $p = 0.09$. Thus the answer is $16p + 10n = \text{(B)}\mathdollar 5.84$.

Solution 2

Since 5 pencils and 3 notebooks cost 1.77 dollars, then 3 times that or 15 pencils and 9 notebooks costs 5.31 dollars which is 1 pencil and 1 notebook off. Looking at answer choices, it can only be 5.84 so $\mathrm{(B)}$ .

Note: 6.00 dollars would imply that 1 pencil and 1 notebook would cost more than 30% of 5 pencils and 3 notebooks, which is incorrect.

See Also

2007 AMC 10A (ProblemsAnswer KeyResources)
Preceded by
Problem 4
Followed by
Problem 6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
All AMC 10 Problems and Solutions

These problems are copyrighted © by the Mathematical Association of America.