2014 AMC 10B Problems/Problem 4: Difference between revisions
Burunduchok (talk | contribs) |
Scjh999999 (talk | contribs) |
||
| (4 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
| Line 6: | Line 6: | ||
==Solution== | ==Solution== | ||
Let <math>m</math> be the cost of a muffin and <math>b</math> be the cost of a banana. From the given information, <cmath>2m+16b=2(4m+3b)=8m+6b\Rightarrow 10b=6m\Rightarrow m=\frac{10}{6}b= | Let <math>m</math> be the cost of a muffin and <math>b</math> be the cost of a banana. From the given information, <cmath>2m+16b=2(4m+3b)=8m+6b\Rightarrow 10b=6m\Rightarrow m=\frac{10}{6}b=\boxed{\frac{5}{3}\rightarrow \text{(B)}}</cmath>. | ||
==Video Solution (CREATIVE THINKING)== | |||
https://youtu.be/_AvJzq4QiUg | |||
~Education, the Study of Everything | |||
==Video Solution== | |||
https://youtu.be/7_-ZvunSC8w | |||
~savannahsolver | |||
==See Also== | ==See Also== | ||
{{AMC10 box|year=2014|ab=B|num-b=3|num-a=5}} | {{AMC10 box|year=2014|ab=B|num-b=3|num-a=5}} | ||
{{MAA Notice}} | {{MAA Notice}} | ||
Latest revision as of 21:36, 26 September 2023
Problem
Susie pays for
muffins and
bananas. Calvin spends twice as much paying for
muffins and
bananas. A muffin is how many times as expensive as a banana?
Solution
Let
be the cost of a muffin and
be the cost of a banana. From the given information,
.
Video Solution (CREATIVE THINKING)
~Education, the Study of Everything
Video Solution
~savannahsolver
See Also
| 2014 AMC 10B (Problems • Answer Key • Resources) | ||
| Preceded by Problem 3 |
Followed by Problem 5 | |
| 1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 | ||
| All AMC 10 Problems and Solutions | ||
These problems are copyrighted © by the Mathematical Association of America.