Art of Problem Solving

2023 AIME II Problems/Problem 2: Difference between revisions

MRENTHUSIASM (talk | contribs)
No edit summary
Hayabusa1 (talk | contribs)
 
(8 intermediate revisions by 4 users not shown)
Line 5: Line 5:
== Solution ==
== Solution ==


Assuming that such palindrome is greater than <math>777_8 = 511,</math> we conclude that the palindrome has four digits when written in base <math>8.</math> Let such palindrome be <cmath>(\underline{ABBA})_8 = 512A + 64B + 8B + A = 513A + 72B.</cmath>


It is clear that <math>A=1,</math> so we repeatedly add <math>72</math> to <math>513</math> until we get palindromes less than <math>1000:</math>
<cmath>\begin{align*}
513+72\cdot0 &= 513, \\
513+72\cdot1 &= \boxed{585}, \\
513+72\cdot2 &= 657, \\
513+72\cdot3 &= 729, \\
513+72\cdot4 &= 801, \\
513+72\cdot5 &= 873, \\
513+72\cdot6 &= 945, \\
513+72\cdot7 &= 1017. \\
\end{align*}</cmath>
~MRENTHUSIASM
==Video Solution==
https://youtu.be/BxXP6s1za0g
~MathProblemSolvingSkills.com
==Video Solution 1 by SpreadTheMathLove==
https://www.youtube.com/watch?v=_JTFiqczLvk
==Video Solution by the Power of Logic(#1 and #2)==
https://youtu.be/VcEulZ3nvSI


== See also ==
== See also ==
{{AIME box|year=2023|num-b=1|num-a=3|n=II}}
{{AIME box|year=2023|num-b=1|num-a=3|n=II}}
[[Category:Introductory Number Theory Problems]]
{{MAA Notice}}
{{MAA Notice}}

Latest revision as of 19:32, 8 June 2023

Problem

Recall that a palindrome is a number that reads the same forward and backward. Find the greatest integer less than $1000$ that is a palindrome both when written in base ten and when written in base eight, such as $292 = 444_{\text{eight}}.$

Solution

Assuming that such palindrome is greater than $777_8 = 511,$ we conclude that the palindrome has four digits when written in base $8.$ Let such palindrome be \[(\underline{ABBA})_8 = 512A + 64B + 8B + A = 513A + 72B.\]

It is clear that $A=1,$ so we repeatedly add $72$ to $513$ until we get palindromes less than $1000:$ \begin{align*} 513+72\cdot0 &= 513, \\ 513+72\cdot1 &= \boxed{585}, \\ 513+72\cdot2 &= 657, \\ 513+72\cdot3 &= 729, \\ 513+72\cdot4 &= 801, \\ 513+72\cdot5 &= 873, \\ 513+72\cdot6 &= 945, \\ 513+72\cdot7 &= 1017. \\ \end{align*}

~MRENTHUSIASM

Video Solution

https://youtu.be/BxXP6s1za0g

~MathProblemSolvingSkills.com


Video Solution 1 by SpreadTheMathLove

https://www.youtube.com/watch?v=_JTFiqczLvk

Video Solution by the Power of Logic(#1 and #2)

https://youtu.be/VcEulZ3nvSI

See also

2023 AIME II (ProblemsAnswer KeyResources)
Preceded by
Problem 1
Followed by
Problem 3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
All AIME Problems and Solutions

These problems are copyrighted © by the Mathematical Association of America.